مقابله با استرس

مقابله با استرس

همه – بزرگسالان ، نوجوانان و حتی کودکان ، استرس را تجربه می کنند. استرس واکنشی است به وضعیتی که فرد احساس تهدید یا اضطراب کند. استرس می تواند مثبت باشد (مثلاً آماده شدن برای عروسی) یا منفی (به عنوان مثال مقابله با یک فاجعه طبیعی). یادگیری راه های سالم برای مقابله و مراقبت مناسب و پشتیبانی می تواند به کاهش احساسات و علائم استرس زا کمک کند.

بعد از یک واقعه آسیب زا، افراد ممکن است واکنش های قوی و طولانی داشته باشند. این وقایع ممکن است شامل بلایای شخصی یا محیطی یا تهدیدات مربوط به حمله باشد. علائم ممکن است جسمی یا عاطفی باشد.

مقابله با استرس

واکنش های متداول به یک رویداد استرس زا می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • شوک شدن، هیچ واکنشی در مقابله واقعه اتفاق افتاده
 • احساس غم، احساس ناامیدی و درماندگی
 • در تمرکز و تصمیم گیری مشکل دارند
 • سردرد، دردهای پشت و مشکلات معده
 • سیگار کشیدن یا استفاده از الکل یا مواد مخدر هنگام واقعه بد

راه های سالم برای مقابله با استرس

احساس عاطفی و عصبی بودن یا داشتن مشکل در خواب و غذا خوردن همگی می تواند یک واکنش طبیعی در برابر استرس باشد. در اینجا چند روش سالم برای مقابله با استرس وجود دارد:
مراقب خودت باشید
وعده های غذایی سالم و متعادل بخورید
به طور مرتب ورزش کنید
به اندازه کافی بخوابید
با دیگران صحبت کنید.
نحوه برخورد با مشکلات را با والدین، دوست ، روانشناس خوب به اشتراک بگذارید.
با کمک مشاوره فردی یا مشاوره دیگری کمک بگرید.
از مصرف مواد مخدر و الکل خودداری کنید. به نظر می رسد که اینها به شما کمک می کنند، اما می توانند مشکلات دیگری ایجاد کنند و استرس مورد نظر خود را افزایش دهند.
حذف عامل استرس مثلاً اگر رویدادهای خبری باعث استرس شما می شوند، از گوش دادن یا تماشای خبر صرف نظر کنید.
زمانی که احساس می کنید به کمک بیشتری نیاز دارید.اگر مشکلات ادامه دارد یا به فکر خودکشی هستید ، با یک روانشناس ، مددکار اجتماعی یا مشاور حرفه ای صحبت کنید.

درمان استرس

کمک به جوانان برای مقابله با استرس

کودکان و نوجوانان اغلب با چگونگی کنار آمدن با استرس مبارزه می کنند. هنگامی که استرس آنها به یک رویداد آسیب زا وصل شود – مانند یک فاجعه طبیعی، از دست رفتن خانواده، ضرب و شتم در مدرسه یا خشونت در اجتماع، به ویژه جوانان می توانند دچار اضطراب شوند. والدین و مربیان می توانند برای تأمین ثبات و حمایت از جوانان کمک کنند تا احساس بهتری در جوانان داشته باشند.

نکات مهم جهت مقابله با استرس

نکاتی برای والدین

طبیعی است که کودکان هنگام وقوع حوادث ترسناک یا استرس زا در زندگی نگران شوند. صحبت با فرزندانتان در مورد این وقایع می تواند کمک کند تا اطلاعات ترسناک را به یک وضعیت متعادل تر تبدیل کنید. نظارت بر آنچه کودکان در مورد وقایع استرس زا در زندگی خود می بینند و می شنوند، نظارت کنید.

برخورد والدین و استرس

در اینجا چند پیشنهاد برای کمک به کودکان در مقابله با استرس وجود دارد:

روال عادی را حفظ کنید. کمک به کودکان برای بیدار شدن، خوابیدن و خوردن وعده های غذایی به طور مرتب، احساس ثبات را برای آنها فراهم می کند. رفتن به مدرسه و شرکت در فعالیت های معمولی بعد از مدرسه نیز ثبات و پشتیبانی اضافی را فراهم می کند.

صحبت کنید، گوش دهید و بیان را تشویق کنید. فرصت هایی را برای فرزندان خود ایجاد کنید تا در مورد مشکلاتشان صحبت کنند اما آنها را مجبور نکنید. به افکار و احساسات فرزندتان گوش دهید و برخی از موارد خود را با آنها به اشتراک بگذارید. پس از یک حادثه آسیب زا، برای کودکان مهم است که احساس کنند می توانند احساسات خود را به اشتراک بگذارند. شما ترس ها و نگرانی های آنها را درک کنید. این مکالمات را ادامه دهید. مرتباً از آنها بخواهید که در یک هفته، در یک ماه و غیره چه احساسی دارند.

تماشا کنید و گوش دهید. برای هرگونه تغییر در رفتار، هوشیار باشید. آیا کودکان کم و بیش می خوابند؟ آیا آنها از دوستان یا خانواده جدا می شوند؟ هرگونه تغییر در رفتار ممکن است نشانه هایی باشد که فرزند شما با مشکل روبرو می کند. ممکن است نیاز به پشتیبانی داشته باشد.

اطمینان وقایع استرس زا می توانند احساس امنیت کودک را به چالش بکشند. به فرزند خود در مورد امنیت و رفاه خود اطمینان دهید. در مورد روش هایی صحبت کنید که شما، مدرسه و جامعه برای حفظ امنیت آنها قدم بر می دارید.

با دیگران در ارتباط باشید. با والدین دیگر و معلمان فرزندتان در مورد راه های کمک به فرزند خود صحبت کنید. اغلب برای والدین ، مدارس و متخصصان بهداشت لازم است که برای رفاه همه کودکان در مواقع استرس زا همکاری کنند.

کمک والدین و مقابله با استرس

نکاتی برای کودکان و نوجوانان

پس از یک اتفاق آسیب زا، طبیعی است که از امنیت خود نگران باشید. حتی اگر مستقیماً درگیر آن نشده باشید، ممکن است نگران باشید که آیا ممکن است روزی این نوع رویداد روی شما تأثیر بگذارد یا خیر. برای کمک به مقابله با این ترس ها، نکاتی را که در زیر آمده است، بررسی کنید.

صحبت کنید و با دیگران در ارتباط باشید. این صحبت ها ممکن است با :

 • والدین یا سایر اقوام
 • دوستان
 • معلمان
 • مربی ورزشی
 • دکتر خانوادگی
 • حتی محل عبادت خودتان باشد

صحبت کردن می تواند به شما کمک کند تا از تجربیات دیگران بهره مند شوید. حتی راه هایی برای بهتر بیان احساسات خود پیدا کنید.
فعالیت کنید. به پیاده روی بروید، ورزش کنید، یک موسیقی بخوانید یا به یک برنامه بعد از مدرسه بپیوندید. اینها می توانند روش های مثبتی برای رسیدگی به احساسات شما و درک بهتر شدن اوضاع باشند.

مراقب خودتان باشید. سعی کنید خواب کافی داشته باشید، درست بخورید، ورزش کنید و روال عادی خود را حفظ کنید. با سالم نگه داشتن خود، می توانید زمان سختی را پشت سر بگذارید.

مطالعه مقالات پیشنهادی:

۱۰ نکته برای بهبود عزت نفس

چگونه پدر و مادر مدرن باشیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *